מעל 200,000 נשים מאובחנות בסרטן שד בארצות הברית מדי שנה. במהלך ולאחר טיפולים חולות סרטן השד מתמודדות עם מקבץ סימפטומטיים בהם: דיכאון, כאב ועייפות המשפיעים על איכות חייהן. בגלל מורכבותן, קשה מאוד להפחית את התסמינים ועשויים לגרום לעיכוב חזרה לעבודה, לשימוש יתר בשירותי בריאות, עלויות כלכליות ואף אשפוז. כשליש מן הנשים המתמודדות עם סרטן שד חוות סימפטומים מתמשכים של דיכאון, כאב ועייפות, שאינם מרפים עם סיום הטיפולים וקשה מאוד להפחיתן.

טיפול באמצעות אמנות חזותית היא סוג של פסיכותרפיה המשתמשת ביצירת אמנות חזותית כאמצעי לביטוי עצמי בתוך מערכת יחסים טיפולית, בטוחה ותומכת. מחקר של טיפול באמצעות אמנות חזותית מדגים הפחתה של תסמינים פסיכולוגים ופיזיים בקרב חולי סרטן בכלל וחולות סרטן שד בפרט. מתמודדות עם סרטן השד דיווחו כי יצירת אמנות אפשרה להן גישה לתכנים רגשיים פנימיים ואפשרה את ביטויים. הבנת המנגנונים שבאמצעותם הטיפול באמצעות אמנות חזותית מסייעת לשיפור בריאות תקדם את היישום הקליני בשדה הטיפול הפליאטיבי. הטיפול באמצעות אמנות חזותית מאפשרת ביטוי רגשי בצורה עקיפה, יתכן והיא יכולה לסייע במיוחד לאוכלוסייה מאתנו-תרבות קולקטיביסטית ומסורתית.

מטרת המחקר הנוכחי הוא לבחון את המנגנונים של עיבוד רגשי ותהליכים נוגדי דלקת כולינרגיים, דרכם עשויה התערבות של הטיפול באמצעות אמנות חזותית להפחית תסמינים של דיכאון, כאב ועייפות.

בכדי לבחון את מנגנוני העיבוד הרגשי ואת המנגנונים האנטי-דלקתיים הכולינרגים, נערוך מחקר קליני בו ינותבו באופן אקראי 120 נשים יהודיות ו - 120 נשים ערביות, שאובחנו בסרטן השד ב 18 החודשים האחרונים, לאחת משתי התערבויות של טיפול באמצעות אמנות חזותית, בקבוצה למשך שמונה שבועות.